اسپلیتر فیبر نوری

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
|||| |||| ||||

اسپلیتر فیبر نوری چیست ؟ انواع اسپلیتر 

اسپلیتر فیبر نوری که به اسپلیتر نوری نیز معروف می‌باشد، یک دستگاه توزیع قدرت نوری می‌باشد. این تجهیز یک نقش بسیار مهم در شبکه نوری پسیو با تقسیم یک موج نوری به تعداد زیادی مشترک برعهده دارد. برای رسیدن به این هدف، یک پرتو نور به دو یا چند نور تقسیم می‌شود. و پرتوهای نور با توزیع شاخه‌ای برای به حداکثر رساندن عملکرد مدارهای شبکه، به فیبر نوری متصل می‌شوند.

طرز عملکرد اسپلیترفیبر نوری

به طور کلی یک اسپلیتر نوری دارای تعداد زیادی ترمینال ورودی و خروجی برای به حداکثر رساندن عملکرد مداری شبکه‌های نوری می‌باشد. اسپلیتر فیبر نوری پسیو، توانایی تقسیم یا جداسازی یک پرتو نوری به چندین پرتو در یک نرخ مشخص را دارد. به عنوان یک مثال ساده، شکل زیر نشان می‌دهد چگونه یک اسپلیتر نوری با ضریب تقسیم 4*1 توانایی تقسیم یک نور از یک ورودی فیبر به چهار نور و انتقال نورها از طریق چهار کابل نوری مجزا می‌باشد. برای مثال، اگر کابل نوری ورودی 1000 Mbps پهنای باند داشته باشد، هر کاربری در انتهای خط فیبر نوری از شبکه با پهنای باند 250 Mbps می‌تواند استفاده کند.

 طرز عملکرد اسپلیترفیبر نوری

 

طبقه بندی اسپلیترها 

برطبق انواع متفاوت دستگاه‌های انتقال، اسپیلتر تک حالته و چند حالته موجود می‌باشد. در اسپلیتر چند حالته فیبر برای عملکرد طول موج 850 تا 1310 نانومتر مناسب می‌باشد. و در تک حالته فیبر برای عملکرد در طول موج 1310 تا 1550 نانومتر مناسب می‌باشد. همچنین می‌توان بیان نمود، براساس تفاوت طول موج، اسپلیتر یک درگاه(single window) و دو درگاه (dual window)وجود دارد. اسپلیتر فیبر نوری یک درگاه، فقط با یک طول موج کار می‌کند، در حالی که اسپلیتر فیبر نوری دو درگاه با دو طول موج کار می‌کند.

انواع اسپلیترها 

براساس تفاوت تکنیک ساخت، دو نوع اسپلیتر فیبر نوری موجود می‌باشد، که امروزه در حال استفاده می‌باشند. نوع اول و قدیمی آن اسپلیتر ذوبی که به FBT معروف می‌باشد از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به قیمت پایین آن اشاره نمود. نوع دیگر اسپلیتر PLC می‌باشد، که دارای سایز فشرده بوده و مناسب برای کاربری‌های با تراکم بالا می‌باشد.

اسپلیتر FBT

اسپلیتر FBT با تکنولوژی قدیمی با تاریخی بیشتر از 20 سال، ساخته شده است. تکنیک ساخت آن تقریبا به حد کمال رسیده و هزینه‌های ساخت آن کمتر از اسپلیتر PLC می‌باشد. بنابراین این اسپلیتر روش مناسبی برای کاهش هزینه‌ها می‌باشد.

در فرایند تولید اسپلیتر FBT، دو یا چند فیبر نزدیک به هم قرار می‌گیرند که معمولا در اطراف یکدیگر پیچ خورده و با استفاده از گرما درهم آمیخته می‌شوند. فیبرهای ذوب شده توسط یک بستر شیشه‌ای و سپس توسط یک لوله فولادی ضد زنگ محافظت می‌شوند. در ضمن، یک منبع سیگنال، نسبت میزان دلخواه مورد نیاز را برای رعایت الزامات در برنامه‌ها، کنترل می‌کند.

امروزه اسپلیترهای FBT به طور وسیعی در شبکه‌های نوری پسیو، بخصوص زمانی که نسبت تقسیم از 4*1 کمتر باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر به نسبت بیشتر از 4*1 احتیاج باشد از بهم پیوستن این اسپلیترها می‌توان نسبت تقسیم مورد نیاز را بدست آورد.

مروزه اسپلیترهای FBT به طور وسیعی در شبکه‌های نوری پسیو، بخصوص زمانی که نسبت تقسیم از 4*1 کمتر باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

اسپلیتر PLC

با استفاده از تکنولوژی جدید، اسپلیتر PLC یک راه حل بهتر با نسبت تقسیم زیاد استفاده می‌شود. این اسپلیتر سیگنال ورودی را به چندین خروجی با استفاده از چیپ تقسیم نوری تبدیل می‌کند. یک چیپ تقسیم نوری قادر به دستیابی به حداکثر 64 خروجی می‌باشد. اسپلیتر PLC معمولا برای پروژه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. تلفات این نوع اسپلیتر به طول موج حساس نبوده، که در نتیجه برای انتقال طول موج چندگانه مناسب می‌باشد.  اسپلیتر PLC دارای ساختار فشرده می‌باشد، بنابراین فضای نصب زیادی مورد نیاز نمی‌باشد.

با استفاده از تکنولوژی جدید، اسپلیتر PLC یک راه حل بهتر با نسبت تقسیم زیاد استفاده می‌شود.

انواع اسپلیتر PLC

اسپلیتر PLC فیبر لخت

اسپلیتر PLC فیبر لخت (Bare fiber PLC splitter) ساده‌ترین و معمول‌ترین اسپلیتر PLC در پروژهای FTTX می‌باشد. این نوع از اسپلیتر، فیبر لخت را در آخر فیبرهای خروجی از اسپلیتر لخت باقی می‌گذارد. بنابراین آنها می‌توانند توسط مهندسین شبکه برحسب نیاز به راحتی به یکدیگر تابیده شوند. همچنین، می توان گفت این نوع اسپلیتر کمترین فضا را زمان کابل کشی احتیاج دارند. این نوع اسپلیترها به راحتی می‌توانند در اسپلایس باکس‌ها برای سیستم FTTH  نصب شوند.

اسپلیتر PLC فیبر لخت

اسپلیتر فیبر نوری Blockless

این نوع اسپلیتر شبیه به اسپلیتر PLC لخت می‌باشد. تفاوت اصلی آنها این است که اسپلیتر Blockless معمولاً به کانکتورهای نوری مجهز بوده و همچنین از یک پکیج فشرده تیوبی استیل  استفاده می‌کند. همچنین در اسپلیتر فیبر لخت استفاده از پکیج فشرده تیوبی استیل  برای چیپ تقسیم نیز استفاده می‌شود.

اسپلیتر فیبر نوری Blockless

اسپلیتر فیبر نوری Fanout

این نوع اسپلیتر به طور معمول از فیبر بافر 0.9mm استفاده می‌کند. در این نوع اسپلیتر بعد از چیپ اسپلیتر یک کیت پخش فیبر به صورت فن شکل موجود می‌باشد. نسبت تقسیم این نوع اسپلیتر در انواع مختلفی موجود می‌باشد.

 اسپلیتر فیبر نوری Fanout

اسپلیتر ABS

این تجهیز از جعبه پلاستیک ABS برای نگهداری چیپ اسپلیتر استفاده می‌نماید. فیبر ورودی و فیبرهای خروجی در یک ظرف از این جعبه ABS قرار می‌گیرند که سبب کابل کشی ساده‌تر می‌شود. بجز ایجاد محافظت قابل اطمینان، جعبه ABS توانایی نصب در جعبه یا محفظه‌های متفاوت را دارد. به طور معمول این نوع اسپلیتر ABS در یک رک استاندارد 19 اینچ نصب می‌شود.

اسپلیتر ABS

اسپلیتر PLC با باکس LGX

این نوع اسپلیتر شبیه کاست MTP LGX می‌باشد. این تجهیز تمامی اسپلیتر را در یک باکس فلزی و کلیه آداپتورهای ورودی وخروجی‌های فیبر در جلوی آن تعبیه شده است. این نوع اسپلیتر می‌تواند به تنهایی و یا در رک استاندارد برای کابل‌کشی بهتر مورد استفاده قرار بگیرد.

 اسپلیتر PLC با باکس LGX

اسپلیتر mini plug-in

این نوع اسپلیتر امروزه به طور وسیعی در پروژه‌های FTTX، مخصوصا در نقاط توزیع در نزدیکی مصرف‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیز سبب سرعت نصب شده و فضای نصب کمی را شامل ‌می‌شود. پیگتیل فیبر برای ورودی و خروجی می‌توانند به طور مستقیم به این نوع اسپلیتر اتصال پیدا نمایند.

اسپلیتر mini plug-in

اسپلیتر نوع سینی

در این نوع اسپلیتر از یک پکیج که دارای یک فضای باز برای فرم دهی بهتر کابل باشد، استفاده می‌شود. اگرچه این نوع اسپلیتر دارای طراحی جهانی 19 اینچ می‌باشد، می‌تواند در ODF نیز مورد استفاده قرار بگیرد. با این طراحی، پورت‌ها به وضوح مشخص می‌باشند که در نتیجه باعث کاهش خطای اتصال می‌شود.

اسپلیتر نوع سینی

اسپلیتر نوع رک مونت

این اسپلیتر برای تراکم کابل کشی بالا در دیتا سنترها و اتاق سرور مناسب می‌باشد. این تجهیز می‌تواند در رک سرورها و دیتا سنترها مورد استفاده قرار بگیرد.

اسپلیتر نوع رک مونت

 

فروشگاه تجهیزات پسیو فیبر نوری هوپیران

خواندن 2183 دفعه

آموزش تخصصی فیبرنوری و جی پان

پکیج آموزش حرفه ایی و تخصصی فیبرنوری ، سیستم های هوشمند و یکپارچه سازی با تمرکز بر کاربری، اولین و تنها پکیج آموزشی یکپارچه سازی در ایران

پکیج آموزش فیبرنوری حاصل بیست سال فعالیت گروه هوپیران در پروژه های ملی و فراملی است. این پکیج طبق استانداردها و اصول هوپر کانادا تدوین شده است. در انتهای دوره مدرک قابل استعلام در سایت هوپرکانادا به شرکت کنندگان ارائه می گردد. 
جریان مداوم آموزش
مزیت این پکیج آپدیت و توسعه موضوعات و محصولات جدید مرتبط به دوره میباشد . همچنین در به روزرسانی های جدید، آموزش های تخصصی سایر سیستم های جریان ضعیف و هوشمند به این دوره الحاق می گردد. این پکیج کاملترین دوره آموزش سیستم های جریان ضعیف و هوشمند و همبندی مابین آنها خواهد بود. پس این دوره برای آغاز طوفانی بی نظیر است.