روش پیاده سازی FTTH

راه‌های پیاده‌سازی موفق FTTH

 راه‌های پیاده‌سازی موفق FTTH

 

رسالت مجموعه هوپیران کمک به ایجاد اقتصاد پویا و تعامل در رشد سطوح علمی در کلیه سیستم های مرتبط به فعالیت این گروه میباشد. این مقاله بر اساس رسالت مجموعه در جهت رضایت بهره برداران پروژه ها تدوین و منتشر شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منابع غیر مجاز میباشد.

اپراتورهای شبکه‌ای که از ساختار جدید فیبر تا خانه «FTTH» استفاده می‌کنند، باید عوامل متعددی از جمله تقاضاهای بالقوه، دشواری نصب این شبکه‌ها و هزینه پیاده‌سازی آن‌ها را در نظر داشته باشند. این اپراتورها زمانی‌که به نقطه شروع برنامه‌ریزی جهت راه‌اندازی شبکه رسیدند، باید تصمیماتی راجع به مسائل مختلف اتخاذ کنند. این تصمیمات می‌توانند منجر به موفقیت یا شکست یک پروژه شوند. ما در این مقاله، هشت تصمیم مهمی که باید به آن‌ها توجه خاصی شود را تشریح می‌کنیم.

 راه‌های پیاده‌سازی موفق FTTH

1- مدل راه‌اندازی FTTH

 

آیا شما قصد دارید، راه‌اندازی شبکه FTTH را به یک شرکت شخص ثالث بسپارید یا ترجیح می‌دهید که این کار را خودتان انجام دهید؟ انتخاب این مورد به دو عامل بستگی دارد، آیا شما مهارت‌های لازم برای انجام این کار را دارید؟ و تا چه اندازه بر روی این فرآیند مسلط هستید؟

 

2- طراحی شبکه FTTH

 

در حالت ایده آل، هر شبکه FTTH از ابتدا طراحی شده و تمام احتمالات آینده را پوشش می‌دهد. بااین‌حال، در بسیاری از موارد، زیرساخت شبکه از قبل موجود است (این زیرساخت ممکن است به این اپراتور بوده یا اپراتور دیگری تعلق داشته باشد)، بنابراین ساخت دوباره زیرساخت بسیار گران‌تر خواهد بود.

مسئله‌ای که در این رویکرد وجود دارد، این است که هزینه‌های نگهداری می‌توانند افزایش یابند زیرا تجهیزات مختلف با مدت استفاده متفاوت با هم کار می‌کنند و ممکن است با نیازهای آینده مطابقت نداشته باشند.

طراحی شبکه FTTH

3- هزینه‌های عملیاتی در مقابل هزینه‌های کلی راه‌اندازی FTTH

 

بسیاری از اپراتورها هزینه‌های سرمایه‌گذاری «CAPEX» نصب یک شبکه را از هزینه‌های عملیاتی «OPEX» جدا می‌کنند. اغلب اوقات، این هزینه‌ها حتی بخش‌هایی از دپارتمان‌ها و بودجه‌های متفاوتی هستند. مسئله این است که نهاد نصب کننده شبکه تحت فشار انجام کار تا حد امکان ارزان‌تر است تا هزینه نهایی کم‌تر از بودجه اختصاص یافته باشد، در نتیجه این فشار منجر به استفاده از تجهیزات غیر استاندارد و غیر قابل اعتماد می‌شود.

بهترین راه برای غلبه بر مشکل بالا این است که هزینه‌های شبکه در دراز مدت در نظر گرفته شوند. صرفه‌جویی کوتاه مدت هر جزء به طور جداگانه کیفیت و قابلیت اطمینان کل شبکه در دراز مدت را به مخاطره می‌اندازد.

هزینه عملیاتی FTTH

  1. انتخاب مناسب اجزای شبکه FTTH

هم‌‌چنان که اپراتورها از شبکه‌های FTTH آزمایشی گذر کرده و در راه پیاده‌سازی شبکه‌ها در سراسر کشور (یا حتی چندین کشور) گام می‌گذارند، طرز فکر آن‌ها نیز باید تغییر کنند. آن‌ها بجای تصمیم‌گیری در مورد توپولوژی و انتخاب اجزای هر شبکه، باید دید اقتصادی جهت ارائه یک رویکرد ملی داشته باشند.

اپراتورها گاهی می‌توانند از طرح‌های مشابهی در مناطق خاصی استفاده کنند و بر روی استفاده از تجهیزات با کیفیت تعیین شده توسط اداره مرکزی تأکید کنند. این رویکرد نه تنها کیفیت شبکه را بهبود می‌بخشد، بلکه نگهداری از کل شبکه را آسان‌تر (و ارزان‌تر) می‌کند.

 

5- پیروی از استانداردها

 

در دنیای در حال توسعه شبکه‌های فیبری، گاهی اوقات ممکن است قوانین نصب و پیاده‌سازی شبکه‌ها در سطح ملی از قبل مقرر نشده یا کارکنان ممکن است تجربه قبلی نصب شبکه‌های فیبر نداشته باشند.

در این شرایط، لازم است از استانداردهای بین‌المللی مانند استانداردهای مؤسسات ITU، IEC و IEFT پیروی شود. این استانداردها اساساً به برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی با کیفیت یک شبکه قابل اطمینان و با دوام کمک می‌کنند. هنگام انتخاب محصولات به دنبال محصولاتی بگردید که حداقل مورد تائید ISO باشند، در غیر این‌صورت خطر هزینه‌های اضافی جهت بهبود بخش‌های ضعیف یا بی‌کیفیت شبکه در آینده را بپذیرید.

 

6- استانداردسازی روش نصب FTTH

 

همان‌طور که اپراتورها باید روش طراحی را استانداردسازی کنند، هم‌چنین باید اطمینان حاصل کنند که هر گروه نصب کننده نیز از روش راه‌اندازی مشابهی استفاده ‌کند. این رویکرد هزینه‌ها را کاهش داده و نگهداری از شبکه را آسان‌تر می‌کند. از نزدیک با تیم نصب و راه‌اندازی کار کنید تا آن‌ها را جهت انتخاب روش مورد نظرتان آموزش دهید و اطمینان حاصل کنید که از آن‌ها را برای ارائه یک راه‌حل با کیفیت پشتیبانی می‌نمایید.

 

7- سرمایه‌گذاری بر روی کارکنان

 

گاهی اوقات کارکنان کار خود را ترک می‌کنند زیرا حس نمی‌کنند که ارزشمند هستند یا درک می‌شوند. با توجه به کمبود کارکنان ماهر در بخش مخابرات، کارفرمایان زیادی خواهان به کار گرفتن این کارکنان ناراضی هستند. تلاش کنید تا شرایطی را فراهم نمایید که تمام کارکنان فارغ از نقشی که دارند، احساس ارزشمند بودن داشته باشند، به آن‌ها آموزش دهید و برای کمک به پیشرفت آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. این امر منجر به وفاداری بیش‌تر کارکنان و بهره‌وری بهتر آن‌ها می‌شود، در نتیجه هم اپراتور و هم کارمند سود خواهند برد.

 

8- اهمیت شبکه‌های فیبری را درک کنید

 

شبکه‌های فیبری قدرت تغییر شرایط اقتصادی را دارند و به شهروندان کمک می‌کنند تا مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند، به آموزش‌ها دسترسی داشته باشند، کسب و کار جدیدی را آغاز کنند و استعدادهای بالقوه خود را شکوفا کنند.

تصمیمات شبکه‌ای که امروز اتخاذ می‌شود، فرصت‌های در دسترس برای نسل آینده را شکل می‌دهند بنابراین ضروری است که اپراتورها کیفیت و قابلیت اطمینان را به سودهای کوتاه مدت ترجیح دهند.

سلوشن فیبرنوری FTTH

منبع:

http://www.ppc-online.com/blog/8-decisions-operators-need-to-make-for-ftth-deployment-success

خواندن 708 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « کاهش هزینه‌ FTTH GPON چیست ؟ »

آموزش تخصصی فیبرنوری و جی پان