هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS و خانه هوشمند Home automation

هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS و خانه هوشمند Home automation


امروزه اتوماسیون در اکثر اماکن و تجهیزات موجب ارتقاء سطح زندگی و افزایش انتظارات انسانی شده است در این بین افزایش قیمت انرژی موجب افزایش هزینه ها، در پروژه ها شده است . سیستم های هوشمند ساختمان BMS , BAS و همچنین سیستم های هوشمند کنترل روشنایی LMS موجب هوشمند سازی و اتوماتیک شدن اکثر فرایندهای ساختمان و همچنین رفاه بهره برداران شده است .
پیاده سازی سیستم های BMS و ‌BAS بر اساس شرایط و تجهیزات تهویه مطبوع و نیازهای کنترلی کارفرمایان بسیار گسترده میباشد .
سیستم مدیریت هوشمند ساختمان((BMS هوپیران با تکنولوژی نوین ، با راه حل های متفاوت و استقرار بر روی شبکه کامپیوتر ، تسهیلات مورد نیاز یک ساختمان مدرن را ایجاد نموده است . مجموع رفتارهای این سیستم در جهت ایجاد محیط مطلوب ، افزایش رفاه ، سلامتی و رضایتمندی ساکنین ، افزایش عمر مفید تجهیزات ساختمان ، افزایش کارایی و بهره وری با ایجاد نقطه کار استاندارد ، کاهش خرابی تجهیزات ، عدم وابستگی به پیمانکار دائمی ساختمان ، دسترسی در وب و کنترل آن ، ارتقاء دکوراسیون و زیبایی بنا ودر نهایت صرفه جویی در تمام هزینه های فوق از مزایای سیستم خواهد بود که به تفکیک به آنها اشاره خواهد شد. همسو با سیستم های کنترلی ، تجهیزات حفاظت و ایمنی نیز به طور گسترده در این اماکن اجرا و با سیستم های مذکور تجمیع خواهند شد ، لذا توانایی کنترل در این باب ، شامل همه موارد و سیستم های الکترونیکی داخل ساختمان ، از لحاظ کاربردی ، حفاظتی و تزئینی میباشد ، این روش به گونه های متفاوت در صنعت نیز قابل اجرا خواهد بود ، اجرای اتوماسیون در صنعت جهانگردی ، کشاورزی ، دامداری و ... به اشکال مختلف در کشورهای توسعه یافته متداول گردیده و متاسفانه کشورمان نقش اندکی را در اجرای این صنعت ایفا نموده است .


تجهیزات مورد نیاز هر ساختمان بنا به طراحی و معماری ، حجم زیر بنا، اماکن داخلی و همچنین کاربری فضاها ، اعم از مکانیکی و الکتریکی متفاوت بوده و لذا جهت کنترل و بهره برداری مناسب ، هر سیستم نیازمند مدیریت ، نظارت و پشتیبانی مختصی میباشد ، در بخش ساختمانی این تجهیزات را به شرح ذیل میتوان تقسیم بندی نمود :


تجهيزات توزيع انرژي الكتريكي ، مولدهاي برق اضطراری و منابع تغذيه بدون وقفه و SCADA
مولدهاي گرمايش و سرمايش و تجهيزات سيركولاسيون و تانگهاي آبگرم بهداشتي (HVAC)
تجهيزات آبرسانی ، اطفاي حريق و سوخت رساني
روشنايي فضاهاي داخلي و خارجي ساختمان ، نور پردازی و كنترل شرايط محيطي
هواسازها ، فن كويلها ، كويلهاي محلي ، فنهاي اگزوست (HVAC) و باكسهاي با حجم هواي متغير (VAV Boxes)
تجهيزات كنترل كننده دود ، نشت گاز ، آلاينده ها و گازهاي خطرناك
تجهیزات کنترل کیفیت هوا
کنترل فشار هوا و رطوبت اماکن
چيلرها ، پكيجها ، يخچالها و سردخانه ها
تجهيزات اندازه گيري آب ، گاز و برق مصرفي
تجهيزات مديريت كننده تردد خودرو در پاركينگها
تجهيزات اتوماسيون باهوش واحدهاي اداري و مسكوني (Smart Automation)
سیستم های کنترل تردد و تراکینگ
تجهیزات اعلام و اطفاء حریق
سیستم های نظارت تصویری
آنتن مرکزی
ارتینگ
تجهیزات شبکه
حفاظت پیرامونی
سیستم های صوتی
سیستم تلفن PABX
فاضلاب ساختمانی (Dewatering)
اسباب و تجهیزات قابل کنترل (گاز،ماشین لباسشویی،یخچال و....)
و...


همه موارد فوق لزوما نیاز یک ساختمان نمیباشد ، ولی نسبت به آنچه که در ساختمان اجرا شده و تکنولوژی تجهیزات موجود در ساختمان میتوان قابلیت های کنترل ، مانیتورینگ و استفاده بهینه از انرژی را در آن حوزه به اجرا درآورد.


در صورت عدم تجهیز این سیستمها به BMS عمدتا به موارد ناخواسته ایی به شرح ذیل برخورد خواهیم کرد


عدم اطلاع از نحوه مصرف برق در ساختمان و ایجاد وقفه های دوره ایی در عملکرد تجهیزات
عدم وجود سابقه و شناسنامه کاری هر سیستم
وجود معایب کهنه در سیستم ها
عدم اطلاع دقیق از عملکرد سیستم ها
هزینه مصرف مازاد انرژی ، استهلاک سیستم ها و تعمیرات
عدم یکپارچگی در جهت انجام اهداف و تداخل در امور همدیگر
عدم وجود عملکرد در شرایط اضطراری
عدم وجود رویه و الگوریتم کاری
عدم توانایی در نظارت دقیق بر تجهیزات و عملکرد آنها
عدم امکان مانیتورینگ و کنترل سیستم ها از راه دور
عدم استفاده بهینه از انرژی و اتلاف آن در قسمت های مختلف و عدم امکان کنترل و رفع موارد
عدم توانایی در کنترل تجهیزات بر اساس برنامه زمانبندی
کاهش سطح رفاه ، سلامتی و آرامش ساکنین و تنزل کیفیت زندگی
کاهش زیبایی محیطی ساختمان


موارد مذکور هر یک مشکلات بزرگی را در پریودهای زمانی متفاوت ایجاد نموده و مسئولان ساختمان را دچار سردرگمی و متحمل هزینه ناخواسته خواهد نمود هر چند که مهمترین گام های سیستم یعنی بهای پرداختی بابت مصرف نادرست و عدم سطح ارتقاء زندگی از لحاظ کیفی دیگر برگشت پذیر نخواهد بود.
لذا برای جبران موارد فوق استفاده از روشهای هوشمند سازی ساختمان پیشنهاد میشود ، این راهکار تا به امروز توانسته ، صنعت ساختمان را متحول سازد و با نام BMS جزء لاینفکی از بنا درآید.
 نکته : در اینجا لازم است به نکته مهمی اشاره کنیم و آن تعریف متفاوت کارفرمایان ، مشاورین ، پیمانکاران و افراد از BMS میباشد . به دلیل انتظارات شخصی افراد از سطح زندگی و خواسته های متفاوت و همچنین هزینه قابل پرداخت کارفرما، این تعریف بسیار گسترده گردیده است، لذا در پروژه های مختلف سطح اجرای این سیستم متفاوت است و از اجرای یک سیستم کوچک در یک پروژه تا تجهیز تمام سیستم های اشاره شده در پروژه دیگری متفاوت میباشد . ولیکن آنچه که مهم است لحاظ نمودن سطح انتظارات با امکانات موجود و همچنین هزینه تمام شده پروژه خواهد بود.
 نکته : اجرای BMS در ساختمانهای تکمیل شده و حتی قدیمی میسر میباشد و امروزه با تجهیزات بسیاری که توسط کمپانی های متعدد تولید میشود این امر به سهولت اجرا میگردد. در ضمن امکان توسعه ساختمان و تجهیزات موجود میسر بوده و لذا در ارتقاء کلی بنا و تجهیزات مشکلی نخواهیم داشت.

 

هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در سازمان های اداری و مجتمع های تجاری و مگامال ها


پیاده سازی سیستم های هوشمند اعم از BMS ، BAS ، LMS ، EMS در ساختمان های بزرگ دارای اهمیت و امری الزامی میباشد . سازمان ها و ادارات دولتی همواره سعی در کاهش مصرف انرژی دارند . با توجه به عدم استفاده از این مراکز در طول شب استفاده از روشنایی هوشمند LMS موجب مدیریت زمانهای روشن و خاموش شدن و همچنین روشنایی وابسته به وجود فرد خواهد بود . سیستم های هوشمند دیگر هم در مدیریت مصرف انرژی و همچنین ایجاد محیط متعادل برای استفاده افراد و مدیریت روند کار تجهیزات اعم از موتورخانه ، سیستم های حرارتی و برودتی و انتقالی و مصرف آب کنترل خواهند داشت . در مراکز تجاری و اداری و همچنین مگامال ها یکی از فاکتورهای افزایش پاخوری و فروش ایجاد هوایی بسیار متعادل و فرحبخش میباشد که با تهویه مناسب و کنترل دقیق پارامترها ایجاد میشود ، همچنین در اماکن شلوغ کنترل گازهای co2 موجب تمرکز افراد و لذت از حضور در محیط مقصد خواهد شد . هوپیران با حضور و تجربه کارشناسان ارشد خود ، تالیف کتب مرتبط و دسترسی به بهترین طیف برندهای مطرح بین المللی و هم پیمانان اروپایی و آمریکایی اقدام به طراحی ، مشاوره ، شبیه سازی ، اجرا و راه اندازی پروژه های مختلف BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS دارد و تولید هزاران صفحه سند و داکیومنت فنی و مهندسی و ممهور و تایید شرکت های صاحب تکنولوژی بین المللی و سلوشن های خلاق و کارا و همچنین برگذاری دوره های تخصصی برای نمایندگان بهره بردار با نظارت و تایید وزارت علوم در جهت تسهیل تعمیر و نگهداری جزوی از مجموعه خدمات هوپیران جهت جلب رضایت کارفرمایان در این بخش میباشد.

هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS درصنایع و کارخانجات


کاخانجات و صنایع مختلف در دو بخش شامل : پرسنلی و صنعتی نیاز به کنترل پارامترهای دما، فشار، رطوبت و شرایط سایکرومتریک دارند. این شرایط در بخش صنعتی و تهویه مطبوع و نیازهای تولید ، انتقال و توزیع متفاوت و امروزه گاها با کنترلرهای صنعتی PLC انجام میشود که دپارتمان کنترل ابزار دقیق هوپیران به صورت ترکیبی عهده دار پروژه های صنعتی خاص میباشد لیکن تامین شرایط مطلوب با بیشترین صرفه جویی در انرژی و افزایش راندمان و بازده پرسنل توسط سیستم های هوشمند ساختمان میسر میباشد همچنین در بخش تولید و انتقال توسط خطوط لوله و یا خودروهای حمل و نقل که دارای شرایط خاص میباشند و توزیع همواره سیستم ها و کنترل هوشمند میتواند عهده دار ایجاد شرایط بهینه و مطلوب گردد. این سیستم به دلیل ماهیت نیمه صنعتی قابلیت یکپارچه سازی با انواع تجهیزات مانند کنترلرها PLC ، پروتکل های صنعتی و رابط های کاربری داشته و همچنین در نرم افزار ها قابلیت یکپارچه سازی با سیستم های حفاظتی و امنیتی میسر میباشد. هوپیران با علم به روش های به روز و خلاق و دسترسی به رنج وسیعی از برندهای معتبر بین المللی اقدام به مستند سازی طراحی ، مشاوره ، تامین ، اجرا و راه اندازی پروژه های بزرگ در بخش صنعت و کارخانجات نموده است و در این راه تایید و ممهور مدارک توسط شرکت های صاحب صلاحیت بین المللی و اجرا و راه اندازی خلاق و استاندارد و آموزش های تخصصی مورد تایید وزارت علوم در جهت تسهیل تعمیر و نگهداری از مجموعه خدمات گروه هوپیران برای جلب رضایت بهره برداران در سیستم های هوشمند کنترل میباشد.


هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS دربیمارستان ها و مراکز درمانی


سیستم های هوشمند اعم از سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در بیمارستان ها و مراکز درمانی نقش ارزنده و بسیار مهمی را ایفا مینمایند. کنترل شرایط مطلوب برای عملکرد پرسنل و رفاه بیماران ، کنترل مصرف انرژی با توجه به فعالیت شبانه روزی و حجم وسیع فعالیت ها ، تنظیم فشار در اتاق های تمیز و کثیف برای کنترل باکتری و ویروس های مضر ، مدیریت گازهای خطرناک و همچنین اکسیژن مصرفی ، ایجاد شرایط مطلوب ، سیستم های مدیریت هوشمند اتاق های تمیز Clean room و اتاق های عمل، قسمتی از وظایف این سیستم در بیمارستان ها میباشد. هوپیران با تسلط و تالیف کتب مرتبط و دسترسی به رنج وسیعی از تجهیزات و برندهای بین المللی و تولید و تدوین هزاران صفحه سند فنی و مهندسی در جهت تسهیل تعمیر و نگهداری و تایید و ممهور اسناد توسط کمپانی های صاحب صلاحیت بین المللی و اجرا و راه اندازی و آموزش های تخصصی قسمتی از فعالیت مجموعه هوپیران جهت جلب رضایت کارفرمایان و بهره برداران محترم میباشد.

 

هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در کشتی و زیردریایی


استفاده از سیستم های کنترلی هوشمند در طیف دریایی و اهمیت تنظیم پارامترها که ارتباط مستقیم با سلامت و جان پرسنل دارد از اهمیت دوچندانی برخوردار است . این سیستم ها در بخش سطحی با کنترلرهای متداول و در بخش زیرسطحی با کنترلر های صنعتی Redundant که قابلیت های خاص در کنترل و تنظیم پارامترهای تهویه داشته باشد کاربرد دارد. هوپیران با شناخت و امکان ایجاد حلقه های کنترل پیشرفته و ساختارهای دقیق و کنترل پذیر و مهندسی معکوس تجهیزات و تکنولوژی ها، همواره سعی در ارائه خدمات مقرون به صرفه و با ارزش افزوده برای بهره برداران داشته است. دسترسی به رنج وسیعی از تجهیزات و تکنولوژی ها و تولید هزاران صفحه سند فنی و مهندسی و آموزش های پیشرفته از مجموعه خدمات گروه هوپیران جهت رضایت کارفرمایان خواهد بود.

 

هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در موزه ، کتابخانه و میراث فرهنگی و اماکن تاریخی


سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند در موزه و مراکز فرهنگی بسیار مهم و کاربردی است . مهمترین فاکتور برای حفظ آثار با ارزش و طول عمر آنها ، نگهداری در شرایط استاندارد است . این برای مصالح و تجهیزات و بافت های مختلف دارای شرایط نگهداری متفاوتی است . کتب و اسناد با ارزش هم دارای همین شرایط میباشد. لذا ایجاد شرایط استاندارد فشار، دما، رطوبت و پارامترهای سایکرومتریک نه تنها موجب بهبود شرایط و افزایش کارایی پرسنل و بازدید کنندگان و دانش پژوهان خواهد شد بلکه بر اساس هر موضوع امکان ایجاد شرایط برای افزایش عمر و دوام آثار و ابنیه و تجهیزات خواهد شد . هوپیران با علم و تخصص و دسترسی به منابع و تجهیزات معتبر بین المللی و تولید محصولات و تجهیزات کاربردی برای این صنعت اقدام به طراحی ، مشاوره ، تامین ، اجرا و راه اندازی پروژه های کارفرمایان محترم نموده است و ارائه خدمات خلاق و به روز ، تولید هزاران صفحه داکیومنت فنی و مهندسی و ممهور شرکت های صاحب تکنولوژی بین المللی و اجرا و راه اندازی و یکپارچه سازی integration با سایر سیستم ها از مجموعه خدمات این گروه میباشد.

 

هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در مترو و منوریل ها و فرودگاه ها


پیاده سازی سیستم های هوشمند BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در ایستگاه ها و مراکز حمل و نقل از اهمیت بالایی بر خوردار است . با عنایت به تردد بالای مسافران و تجمع آنها همواره نیاز به سرویس های تهویه مطبوع با کیفیت هوای مناسب جهت رضایت و تمرکز بهتر افراد خواهد شد لذا پیاده سازی سرویس های هوشمند میتواند هم تهویه مناسب و رضایت خاطر مسافرین را ایجاد و هم موجب مدیریت انرژی و کاهش مصرف آن شود. در ایستگاه های مترو و با توجه به عمق آنها الزامات تهویه به دلیل امنیت مسافرین درجه اهمیت بالاتری داشته و لذا تدابیر خاص و Redundant بودن آن مهم میباشد. هوپیران با دسترسی به رنج وسیع برندهای بین المللی و تهیه و تدوین هزاران صفحه اسناد فنی و مهندسی و مورد تایید و ممهور شرکت های بین المللی و مطابق استانداردهای روز دنیا نسبت به مشاوره ، طراحی ، شبیه سازی ، اجرا و راه اندازی پروژه های مرتبط اقدام و آموزش های تکمیلی مورد نظارت و تایید وزارت علوم برای بهره برداران محترم جهت سهولت تعمیر و نگهداری برگزار مینماید.


هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در آکواریوم ها ، باغ وحش و حیات وحش


ایجاد تهویه مناسب یکی از مهمترین فاکتورهای حفظ گونه های خاص حیات وحش، کمک به تولید نسل و بقا و همچنین جلوگیری از بیماری های گوناگون خواهد شد . استفاده از BAS و BMS سیستم های هوشمند کنترل و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS موجب کنترل دقیق شرایط زندگی مطابق نیازهای هر گونه زیستی در شرایط و موقعیت جغرافیای متفاوت خواهد بود لذا با سیستم های دقیق کنترل هوشمند میتوان حتی گونه زیستی را از اعماق اقیانوس در محیط آکواریمی و با ایجاد فشار ، دما و سایر پارامترهای خاص آب میسر نمود . سیستم های کنترل هوشمند برای شرایط خاص Redundant و برای سایر اماکن مانند باغ وحش ها معمولی میباشد. هوپیران با دسترسی به منابع علمی و تجهیزات و برندهای وسیع در سطح بین الملل و همچنین تهیه و تدوین هزاران صفحه اسناد فنی و مهندسی و شبیه سازی و یکپارچه سازی و همبندی بین سیستمی و نهایتا آموزش های تخصصی جهت تسهیل تعمیر و نگهداری موجب جلب رضایت و افزایش ارزش افزوده برای بهره برداران شده است.

 

هوپیران مشاور ، طراح ، تامین کننده ، راه انداز ، پیمانکار و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS در اتاق های تمیز و آزمایشگاه


تهویه مطبوع در اتاق های تمیز و آزمایشگاه ها بحثی متفاوت است و ایجاد فشار طبق استاندارد و تحت دما و رطوبت و پارامترهای خاص سایکرومتریک و برای تجهیزات تهویه مطبوع اختصاصی در جهت تولید و استفاده خاص در اتاق های تمیز و یا شرایط فشار منفی در آزمایشگاه ها دارای اهمیت میباشد . هوپیران با دسترسی به منابع عظیم سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS و بدون محدودیت در تامین و تدوین هزاران شیت اسناد فنی و مهندسی و ممهور و تایید شرکایی بین المللی و همچنین آموزش های تخصصی از مجموعه خدمات گروه هوپیران به کارفرمایان محترم میباشد.


راه کارها و روشهای هوپیران در جهت مشاور ، طراحی ، تامین ، راه اندازی و پیمانکاری و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS

جهت طراحی و پیاده سازی تکنولوژی BMS باید به منابع و اطلاعاتی از سیستم های موجود در ساختمان دسترسی داشته باشیم . مهندسین مکانیک ، طراحان نقشه های ساختمانی ، مهندسین برق و تاسیسات ، کاتالوگ تجهیزات و منابع اینترنت دارای اطلاعات تکمیلی از نقشه های اجرایی آن ساختمان خواهند بود . در BMS ما نیاز به اطلاعات دقیق و همچنین محاسبات آنها داریم ، کاتالوگ ها و مشخصات تجهیزات خریداری شده به ما کمک شایانی مینماید.مهندسین کنترل نیز جهت انجام پروژه هوشمند سازی معمولا تجربه کار با گروه های مختلف مهندسین را دارد ، زیرا که فرآیند کنترل ، وابستگی کامل به سیستم های کنترل شونده خواهد داشت . لذا با مشخص شدن محدوده کار باید تمامی منابع به درخواست مهندس کنترل تحویل تیم هوشمند سازی گردد .
مهمترین راهبرد، مشخص نمودن هدف جهت کاهش هزینه ها و رفاه ساکنین میباشد، لذا در ابتدای امر مجری (مدیر طرح ) موظف به مشخص نمودن مغایرت های اجرایی میباشد، تجزیه و تحلیل مجموعه اطلاعات در جهت نوشتن الگریتم و مجتمع سازی فرآیند ها و به موازات آن تعریف نقاط اضطراری در لحظات بحرانی ، راهکاری جهت تهیه مدارک اجرایی خواهند بود . پس از مشخص شدن رویه کاری و اهداف مورد نظر ، طراحی بر روی نقشه های پایه شروع خواهد شد، این بخش که مهمترین قسمت سیستم است ، میباید بر طبق آخرین استانداردهای مرجع دنیا به همراه تجربیات و با توجه به اهداف و اطلاعات فوق صورت پذیرد ، کاستی در پیاده سازی استانداردها گاهاً سیستمها را از بازده و نتیجه مطلوب بازداشته و در نهایت لطماتی بر پیکره معیارها وارد خواهد نمود.اجرای نقشه ها و نوشتن الگوریتم و برنامه های مجتمع سازی توسط پیمانکاران ساختمانی هوشمند را ایجاد خواهد نمود، که هر فردی در آن نهایت امنیت، رفاه و رضایت را خواهد داشت.

حرکت به سوی انجام یک ساختمان هوشمند به عوامل و شرایط بسیاری وابسته است که هر پیمانکار به صورت دقیق موظف به شناخت نقاط قوت و ضعف آن میباشد . سعی میشود در این بخش مراحل طراحی یک پروژه به ترتیب بررسی و آموزش داده شود ولیکن با پیشرفت تکنولوژی و ورود تجهیزات و راه کار های جدید انتظار میرود خواننده گان محترم با تجربه بر روی موارد یاد شده توان همسوسازی مسائل را داشته باشند. برای انجام یک پروژه BMS مانند تمام سیستم های ذکر شده نیاز به شناخت دقیق همه اماکن میباشد . مهندسان باید پس از دریافت نقشه های اتوکد ، آنها را به دقت بررسی نمایند . نقشه های مکانیکال و الکتریکال مشاور دریافت گردد و موارد مورد نیاز از آنها استخراج شوند . کارفرمایان محترم اگر در هنگام شروع به فعالیت طراحی ، اقدام به انتخاب پیمانکار و برند BMS نمایند بسیار موفقتر و نتیجه مطلوب تری خواهند گرفت. زیرا سیستم های هوشمند ساختمان امکان کنترل و مانیتورینگ هر سیستم و تجهیزی را خواهند داشت و این امکان در هنگام شروع طراحی در سیستم های مکانیکال و الکتریکال ساختمان اعمال خواهد شد . در هر حال استخراج موارد مورد نیاز از نقشه ها و اسناد مشاور در اولین گام طراحی سیستم هوشمند ساختمان میباشد ، لذا موارد مهم به ترتیب شامل:
 نقشه جانمایی تجهیزاتی که وظیفه تولید هوای تازه (تجهیزاتی که دارای فن های دمنده هستند) را دارند مانند هواساز ها ، ایرواشرها و هر تجهیز مشابه دیگر
 نقشه جانمایی تجهیزاتی که وظیفه انتقال هوای برودتی ، گرمایشی را در اماکن دارند مانند فن کوئل ها، رادیاتورها و هر تجهیز مشابه دیگر
 نقشه جانمایی تجهیزاتی که مجزا از موتور خانه فعالیت گرمایشی و یا برودتی دارند مانند اسپلیت یونیت ، کولرهای آبی و گازی ، بخاری ها ، پکیج و هر تجهیز دیگر
 نقشه جانمایی مسیر کانال های تجهیزات تهویه مطبوع ، به تفکیک منطقه ، سایز و کاربری (مثلا کانال برگشت هواساز شماره2 به سایز… )
 نقشه های کامل موتورخانه و تجهیزات وابسته شامل : دیگ های بخار و آّب گرم، بویلرها،چیلرها، منابع انبساط، سختی گیرها ، پمپ ها ، مخازن سوخت ، برج خنک کننده ، سنسورهای موجود ، ارتباطات و لوله های واسط ، کلکتورها، شیرها و ...
 نقشه دیاگرام تک خطی کل مجموعه های موجود
 نقشه های بلوک دیاگرام ، سیم بندی و کابل کشی هر تجهیز به تفکیک
 نقشه های روشنایی هر مکان با فیدر های مشخص شده
 نقشه آسانسورها ، پله برقی ، فن های خروج هوا و تجهیزات مشابه
 نقشه جانمایی تمام تابلوهای موجود به همراه نحوه چیدمان تجهیزات داخل آن و سیم بندی
 کاتالوگ و منوال تمام تجهیزات استفاده شده در سیستم های تهویه ، الکتریکال و مکانیکال
 در صورت امکان محاسبات دقیق بارهای گرمایشی و برودتی هر بخش از ساختمان
 ودر نهایت نقشه هر سیستمی که قرار است توسط BMS کنترل و یا مانیتور شود

در بخشهای قبل به طور کامل تجهیزات به کار رفته در سیستم های هوشمند ساختمان و روش های کنترل را شرح دادیم . در این بخش سعی در آموزش نحوه بکارگیری آموخته ها ، در یک پروژه ساختمانی داریم. پس از بررسی دقیق نقشه های فهرست شده در بالا ، نیاز به برگزاری جلسه مشترک با کارفرما و مشاور میباشد . به دلیل تعاریف گسترده از BMS ، هدف از جلسه تعیین خط مشی و اهداف اجرای این سیستم در ساختمان خواهد بود . پس از آن تمام موارد قابل طراحی طبق نظر کارفرما و مشاور به صورت جداول کامل تولید و برای تایید آنها ارسال خواهد شد . پس از مشخص شدن محدوده های کار و نیازهای متولیان امر ، میتوان برنامه ریزی را در سه فاز طراحی ، خرید و اجرا انجام داد . طراحی از نقشه های استخراج یافته فهرست فوق شروع خواهد شد در این میان مهمترین فاکتور برای جلوگیری از انحراف، خواسته های کارفرما طبق جدول محدوده کار و استانداردهای مرجع است.
فازهای اجرایی هوپیران در جهت مشاور ، طراحی ، تامین ، راه اندازی و پیمانکاری و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS

فاز یک طراحی سیستم های BMS:
طراحی بر روی نقشه های استخراج شده فهرست فوق و نقشه های خام اماکن میباشد. طراحی فاز یک شامل جانمایی تجهیزات لایه Field بر روی نقشه های اتوکد طبق آیتم های زیر است.
1. جانمایی و انتخاب نوع سنسور (دما،فشار،رطوبت) بر روی نقشه های هواساز،ایرواشر و تجهیزات مشابه با توجه به معیارهای طراحی حلقه های کنترل پیشرفته در بخش قبل و همچنین انتخاب محل صحیح سنسورها در اماکن داخل این سیستم ها.
2. جانمایی و انتخاب نوع سنسور (دما،فشار،رطوبت،کیفیت هوا) بر روی نقشه های خام اماکن ساختمانی و تجهیزات مشابه با توجه به معیارهای طراحی حلقه های کنترل پیشرفته در بخش قبل و همچنین انتخاب محل صحیح سنسورها در داخل این اماکن.
3. جانمایی و انتخاب سنسور(دما،فشار،رطوبت،دود،کیفیت هوا) و دمپرهای مورد نیاز در داخل کانال ها و محفظ های عبور هوا با توجه به معیارهای طراحی حلقه های کنترل پیشرفته در بخش قبل و همچنین انتخاب محل صحیح سنسورها و دمپرها در داخل این داکت ها.
4. جانمایی و انتخاب شیرهای مناسب برای کنترل جریان سیالات داخل لوله های هواسازها،ایرواشر،فن کوئل و تجهیزات مشابه با توجه به معیارهای طراحی حلقه های کنترل پیشرفته در بخش قبل و همچنین انتخاب و سایزینگ شیرمناسب برای هر خط انتقال.
5. انتخاب راه انداز های الکتریکی (اکچویتور) برای شیرهاو دمپرهای قرار گرفته در هر منطقه با توجه به محاسبات توان،مصرف برق ، نوع سیگنال و فشار قابل ارائه به شیر و دمپر .
6. انتخاب سنسورها ، شیرها ، راه اندازها و دمپرهای مورد نیاز برای تمام تجهیزات و خطوط انتقال موجود در موتور خانه با توجه به معیارهای طراحی حلقه های کنترل پیشرفته و همچنین انتخاب محل های مناسب و استاندارد
7. جانمایی وانتخاب سنسورهای حساس به حرکت و شخص در داخل اماکن ساختمان با توجه به فیدرهای روشنایی و زون بندی برای کنترل روشنایی و فن کوئل.
8. بررسی سیستم هایی مانند چیلر، آسانسور، بویلر، راه اندازهای موتور، دیزل ژنراتورکه دارای شبکه های صنعتی مانند ,Modbus,FieldBus,BACnet ... بوده و طراحی رابط های آنها با اکچویتورها، سنسورها ، کنترلر ها و تجهیزاتی که این پروتکل را ساپورت کرده برای کاهش سیم کشی و انتقال حداکثر اطلاعات برای مانیتورینگ و کنترل.
9. انتخاب و جانمایی تجهیزات مانیتورینگ توان ، جریان و ولتاژ در درگاه های اصلی طبق موارد اشاره شده در فصول گذشته
10. دریافت ورودی دیجیتال از کنتاکتورهایی که جهت کنترل در مدار فرمان تمام سیستم های فوق قرار گرفته با توجه به اهمیت مانیتورینگ سیستم و یا تابلو مورد نظر
11. ارسال خروجی دیجیتال برای تمام کنتاکتورهایی که جهت کنترل در مدار فرمان قرار گرفته باتوجه به اهمیت کنترل سیستم توسط BMS .

فاز دو انتخاب کنترلر BMS:
جهت انتخاب کنترلرهای مناسب برای نقاط مختلف در پروژه با توجه به لیست کنترلرهای موجود در آن برند خاص اقدام به مشخص نمودن نقاط ورودی، خروجی و نوع کاربری نموده و موارد به شرح ذیل استخراج میشود:

1. تهیه یک جدول کامل، شامل تمام تجهیزات جانمایی شده در فاز یک که میتوان به عنوان یک ورودی یا خروجی در سیستم معرفی گردد به همراه اماکن نصب این تجهیزات و قرار دادن این تجهیزات با توجه به منطقه نصب ، رایزرهای عبور کابل ، سینی ها و معماری ساختمان در زون بندی های مشخص داخل جدول.
2. تکمیل جدول شامل لحاظ نمودن تمام ورودی های دیجیتال و آنالوگ و خروجی های دیجیتال و آنالوگ هر نقطه با توجه به جانمایی تجهیزات بند یک .
3. در این قسمت لیست تمام I/O های مورد استفاده در پروژه به تفکیک محل قرارگیری و نوع تجهیز استخراج گردیده لذا با کمی تامل ، بررسی نقشه ها و مدل های کنترلر میتوان نوع کنترلر مورد نیاز را با توجه به تعداد ورودی و خروجی هر زون مشخص نمود هر چند که در این قسمت زون بندی را نیز میتوان تصحیح و تکمیل نمود . توجه داشته باشید که کنترلر ها در یک برند در دو دسته تقسیم میشوند . کنترلرهای تخصصی که وظیفه کنترل تجهیزات خاص مانند بویلر ، فن کوئل و غیره را دارد و دوم کنترلر عمومی که در تمام سیستم ها میتواند استفاده شود در نوع دوم تقسیم بندی کنترلرها در یک برند بر اساس تعداد ورودی و خروجی و کارت های قابل توسعه است .

4. با توجه به پشتیبانی دمپرها ، اکچویتورها و تعدادی از سنسورها از باس های صنعتی مانند BACnet ، تعدادی از I/O ها را میتوان به صورت نرم افزاری و بدون کابل کشی اضافی فقط با اتصال باس ها به صورت شبکه انتقال و در حجم کابل کشی و تعداد کنترلر صرفه جویی و اطلاعات بیشتری را انتقال نمود.

فاز سه تهیه الگوریتم کنترل تجهیزات و تست و شبیه سازی نرم افزاری:
1. جانمایی و انتخاب تمام تجهیزات در لایه Field و Control در این بخش به اتمام رسیده است . لذا برای هر کنترلر با توجه به تعداد و نوع تجهیزات متصل شده به آن باید یک الگوریتم کنترلی دقیقی لحاظ نمود . این الگوریتم با توجه به حلقه های پیشرفته کنترل در بخش های قبل ، نوع کنترلی که قرار است بر روی تجهیز اعمال شود ، اطلاعاتی که قرار است از سنسورها قرائت گردد، ارتباطات حفاظتی و امنیتی و همچنین ارتباطات بین کنترلرها برای انتقال اطلاعات مورد نیاز در الگوریت های کنترل تهیه میشود . لذا دقت تهیه این الگوریتم منتج به نوشتن یک برنامه مناسب برای سیستم کنترل خواهد شد.
2. با توجه به الگوریتم تهیه شده برای هر کنترلر ، شروع به کشیدن و آماده کردن برنامه توسط یکی از روش های گفته شده برای کنترلر میپردازیم مانند زبان Function Block.
3. برنامه آماده شده را با نرم افزارهای تست و شبیه سازی تست نمودن و پس از اطمینان از کارکرد صحیح بر روی کنترلر Upload میکنیم.

فاز چهار اتصالات سخت افزاری ، تهیه تابلوهای مورد نیاز و نصب تجهیزات BMS :
پس از تکمیل کنترلر و نقشه های تابلو و ساخته شدن تابلو ها بر اساس ارتباط تجهیزات با کنترلر در هر زون نسبت به تست هر یک از I/O ها داخل تابلو به صورت جدا از شبکه (بدون قرار گرفتن در مدار و فقط با اتصال تغذیه) اقدام نموده و نتیجتا تابلو در محل خود نصب و به صورت نقطه به نقطه راه اندازی میشود.

همبندی و یکپارچه سازی هوپیران در جهت مشاور ، طراحی ، تامین ، راه اندازی و پیمانکاری و مجری سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان BMS , BAS و سیستم های مدیریت انرژی EMS و روشنایی هوشمند LMS


اطلاعات در بانک های اطلاعاتی نرم افزار ذخیره و توسط ابزاری مانند OPC Drive بدون در نظر گرفتن سازنده می توان کل اطلاعات را در دسترس سیستم های مختلف قرار داد. و یا excel به صورت آنلاین نمودارهای مربوطه را ترسیم نماید . windows DDE Server از جمله رابط های نرم افزاری میباشد که علاوه بر ارتباط با سایر برنامه های ویندوز با نرم افزارهای office و .. ارتباط دارد. همچنین ارتباط سخت افزاری مانند ورودی و خروجی ها IO و یا پروتکل های رابط مانند مدباس Modbus میتواند ارتباطات سطح پایه را در همبندی ایجاد نماید.

 

 

آموزش تخصصی فیبرنوری و جی پان

پکیج آموزش حرفه ایی و تخصصی فیبرنوری ، سیستم های هوشمند و یکپارچه سازی با تمرکز بر کاربری، اولین و تنها پکیج آموزشی یکپارچه سازی در ایران

پکیج آموزش فیبرنوری حاصل بیست سال فعالیت گروه هوپیران در پروژه های ملی و فراملی است. این پکیج طبق استانداردها و اصول هوپر کانادا تدوین شده است. در انتهای دوره مدرک قابل استعلام در سایت هوپرکانادا به شرکت کنندگان ارائه می گردد. 
جریان مداوم آموزش
مزیت این پکیج آپدیت و توسعه موضوعات و محصولات جدید مرتبط به دوره میباشد . همچنین در به روزرسانی های جدید، آموزش های تخصصی سایر سیستم های جریان ضعیف و هوشمند به این دوره الحاق می گردد. این پکیج کاملترین دوره آموزش سیستم های جریان ضعیف و هوشمند و همبندی مابین آنها خواهد بود. پس این دوره برای آغاز طوفانی بی نظیر است.