کابل فیبر نوری مطلب ویژه

کابل فیبر نوری چیست؟ انتخاب و خرید کابل فیبر نوری 

 

رسالت مجموعه هوپیران کمک به ایجاد اقتصاد پویا و تعامل در رشد سطوح علمی در کلیه سیستم های مرتبط به فعالیت این گروه میباشد. این مقاله بر اساس رسالت مجموعه در جهت رضایت بهره برداران پروژه ها تدوین و منتشر شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منابع غیر مجاز میباشد. 

فروشگاه پسیو گروه بین المللی هوپیران

هوپیران تامین کننده بین المللی و طراح، مشاور و مجری  پروژه های فیبرنوری ساختمانی و صنعتی 

امروزه، خدمات زیرساخت فناوری بسیاری از سرویس‌های صدا و داده تا امنیت و ویدئو کنفرانس برای انتقال سریع‌تر و با ترافیک بیش‌تر به فیبر نوری متکی هستند. دلایل بسیاری برای محبوبیت فیبرهای نوری وجود دارد، از جمله: پهنای باند آن‌ها به شبکه‌ها کمک می‌کند تا نیازهای ظرفیتی خود را افزایش دهند؛ ایمنی آن‌ها در برابر تداخل الکتریکی باعث می‌شود که یک گزینه عالی برای شبکه‌های حساس به اطلاعات باشند؛ و قابلیت اطمینان آن‌ها باعث می‌شود که نگهداری از آن‌ها راحت و بدون نگرانی باشد.

این مزایا خبر خوبی برای پیمانکاران برق است که قصد سرمایه‌گذاری بر روی فرصت‌های جدید جهت رشد کسب و کار خود هستند. با این حال، در این مورد هم مانند هر فناوری جدید دیگری نگرانی‌هایی درباره‌ی انتخاب محصولات مناسب و تعیین هزینه‌ها وجود دارد.

تلاش‌های بسیاری برای ارائه بهترین راه‌حل‌های فیبر نوری جدید یا بهبود روش‌های قبلی انجام شده است. کارفرمایان هنگام راه‌اندازی شبکه فیبری ابتدا باید نیازهای فعلی شبکه را ارزیابی کرده، سپس چگونگی استفاده از این شبکه در آینده را نیز در نظر بگیرند.

انتخاب نوع مناسب فیبر به کاربرد آن بستگی دارد. به عنوان مثال کابل مورد استفاده برای ارتقاء شبکه ستون فقرات «backbone» موجود ممکن است با کابل مورد نیاز برای اتصال مستقیم به دوربین‌های نظارتی متفاوت باشد. علاوه بر این، اتصالات به سرویس‌های مختلف مانند امنیت فیزیکی، کنترل محیط زیست و داده‌ها نیز بر تعداد رشته‌های فیبر تأثیر می‌گذارد.

نصب کنندگان کابل فیبر پس از بررسی کاربردهای کنونی باید کاربردهای آینده و نیازهای ظرفیتی را نیز در نظر بگیرند. نیازهای پهنای باند، فاصله انتقال و معماری شبکه در آینده همانند نیازهای فعلی بر روی انتخاب فیبر تأثیر می‌گذارند؛ بنابراین، ارزیابی دقیق قابلیت‌های بالقوه شبکه کمک می‌کند تا برخی از هزینه‌های ارتقاء کاهش یابند.

 

فیبرنوری هوپیران

 

متعلقات فیبر نوری و برقراری ارتباط توسط فیبرنوری

 

کانکتورها، اطلاعات را از یک کابل به کابل یا دستگاه دیگر هدایت می‌کنند. هنگامی که اطلاعات نوری بین کابل‌ها یا به دستگاه‌های شبکه منتقل می‌شود، افت در کانکتورها رخ می‌دهد. در حال حاضر، چندین کانکتور فیبر نوری استاندارد جهت کاربردهای شبکه وجود دارد. شبکه‌ها در گذشته از کانکتورهای ST استفاده می‌کردند. با این حال، با گذشت زمان به سمت کانکتورهای SC حرکت کردند زیرا این کانکتورها کارایی بهتری در برابر افت دارند، نصب آن‌ها بهتر بوده و نگهداری آن‌ها راحت‌تر است.

به دلیل این‌که مدیران مراکز داده توجه فزاینده‌ای به صرفه‌جویی در فضا دارند، از کانکتور LC استفاده می‌کنند. این کانکتورها افت کم‌تر، عملکرد بهتر و تراکم فیبر بیش‌تری دارند. امروزه، پیمانکاران هنگام نصب کانکتورها، چندین گزینه جهت انتخاب پیش رو دارند. برای استفاده از کانکتورهای اپوکسی «Epoxy» سنتی، نصاب‌ها باید انتهای فیبر را برای ایجاد سطحی صاف بشکنند (فرآیند cleaving) و رشته‌های فیبر را درون کانکتور قرار دهند، سپس با استفاده از چسب اپوکسی اتصال را محکم کنند و در نهایت نوک کانکتور را صیقل دهند. این فرآیند کاری فشرده باعث شد که پیمانکاران به سوی کانکتورهای از پیش آماده «pre-terminated» و تست شده توسط کارخانه روی آورند. در این موارد، رشته‌های فیبر از قبل شکسته شده «cleaved» و درون کانکتور قرار گرفته‌اند. سپس، کانکتور به نوک از پیش صیقل داده شده متصل شده و فیبر را در موقعیت مناسب قرار می‌دهد. این کانکتورها به سرعت به ترمینال متصل شده و عملکرد مناسبی دارند.

عملکرد شبکه و اجرای فیبرنوری

هنگامی که نوع کابل و کانکتورها انتخاب شد، تکنسین‌ها باید رابط‌های مناسب جهت ارتقاء عملکرد شبکه را انتخاب کنند.

بسیاری از دستگاه‌های امروزی مانند دروبین‌های امنیتی، اطلاعات را از طریق پروتکل‌های گیگابیت اترنت «GE» و 10 گیگابیت اترنت «10 GBE» که از انواع رابط‌های نوری پشتیبانی می‌کنند، انتقال می‌دهند. با این حال، انتخاب رابط مناسب برای یک کاربرد خاص به فاصله کابل و سرعت اتصال بستگی دارد.

نصب کنندگان برای اکثر دستگاه‌های شبکه می‌توانند از رابط‌های فیبر نوری گیگابیت ماژولی به نام مبدل‌های رابط گیگابیت «GBIC» استفاده نمایند. این رابط‌های انعطاف‌پذیر در چندین شکل از جمله XENPAK و SFP+ عرضه می‌شوند و می‌توانند با کاربردهای مختلف دستگاه سازگار شوند.

هزینه رابط‌های گیگابیت نسبت به نوع 10 گیگابیت کم‌تر بوده و رابط‌های چند حالته نیز از نوع تک حالته ارزان‌تر هستند؛ رابط‌های تک حالته بسیار گران هستند. هنگامی که نوع کابل تعیین شد، تکنسین‌ها می‌توانند رابط متناسب با نیازهای کاربرد مورد نظر با بهترین هزینه را انتخاب کنند.

کارفرمایان هنگام انتخاب رابط‌ها باید از منابع نوری آگاه باشند. دیودهای نورافشان «LED» تنها با فیبر چندحالته و در پنجره 850 نانومتر کار می‌کنند؛ لیزرها تنها با فیبر تک حالته و در پنجره 1550 نانومتر عمل می‌کنند؛ و لیزرهای حفره عمودی نشر کننده از سطح «VCSEL» با هر دو نوع فیبر کار کرده و در پنجره 1310 نانومتر عمل می‌کنند.

 

تعمیر و نگهداری شبکه فیبرنوری

 

یک شبکه قابل اعتماد، شبکه است که به خوبی محافظت می‌شود. حفاظت شبکه نیز همانند انتخاب کابل، کانکتورها و رابط‌ها به کاربرد شبکه بستگی دارد. برای مثال، هنگام ارتقاء کابل‌کشی یک مکان، فضای مسیر باید مورد توجه قرار گیرد. نصب کنندگان معمولاً برای محافظت فیبر از داکت داخلی استفاده می‌کنند. با این حال، این فرآیند وقت‌گیر اغلب به تکنسین‌هایی نیاز دارد تا داکت‌های داخلی را در مسیر نصب کرده و سپس فیبرها را درون آن‌ها قرار دهند.

امروزه، پیمانکاران می‌توانند فیبر را با یک ژاکت فلزی زره‌پوش نصب کنند که این ژاکت نه تنها از کابل محافظت می‌کند بلکه با صرفه‌جویی در فضا امکان نصب کابل‌های بیش‌تر در کانال یا مسیر را فراهم می‌آورند. استفاده از فیبرهای زره‌پوش نیاز به فضا را کاهش داده، به مراحل نصب کم‌تری نیاز داشته و هزینه‌های کار را کاهش می‌دهد.

شرایط محیطی، یکی دیگر از عواملی است که هنگام انتخاب ژاکت‌های محافظتی فیبر باید مورد ارزیابی قرار گیرند. برای مثال، ژاکت‌های کابل PVC برای محیط‌های داخل ساختمانی مناسب هستند، با این حال، برای کابل‌کشی در فضاهایی که هوا جریان دارند، باید با شرایط بروز آتش سازگار باشد. در این موارد، ژاکت‌های کابل ضد حریق مورد نیاز است. ژاکت‌های OSP برای کاربرد در فضای باز استفاده می‌شوند اما هنگامی که نیاز باشد کابل‌ها بیش‌تر از 15 متر وارد ساختمان شوند، نصب کنندگان باید از کابل‌های درون ساختمانی ضد حریق استفاده نمایند. یک راه برای از بین بردن این نقطه گذر از کابل outdoor به indoor استفاده از ژاکت‌های با درجه‌بندی درون ساختمان / فضای باز «indoor / outdoor» است. این کابل‌های indoor / outdoor با درجه‌بندی PVC یا مواد ضد حریق موجود هستند.

در حالی‌که پاسخ اکثریت تصمیمات محافظت، روشن است، هنگامی که نصب کنندگان با فناوری‌های سرعت بالا کار می‌کنند، ممکن است عوارضی ایجاد شود. برای مثال، در پروتکل‌های گیگابیت و 10 گیگابیت برای از بین بردن نقاط تبدیل کابل‌های outdoor به indoor افت اتصال وجود دارد. در این مورد، استفاده از یک کابل ترکیبی که بتواند با کاربردهای درون ساختمانی – فضای آزاد هماهنگ شود، ممکن است مفید واقع شود.

 

آینده با فیبر نوری

 

امکانات ترکیبات کابل‌کشی فیبر نوری بی پایان است. شناخت کاربردها و قابلیت‌های شبکه اولین گام منطقی برای تعیین منابع و هزینه‌های لازم برای ساخت یک شبکه کامل و خوب است. آینده فیبر هم‌راستا با این واقعیت است که روزی اطلاعات با سرعتی که امروز تنها با قوانین فیزیک قابل درک است، جابجا خواهند شد. فیبر نوری با پهنای باند بالا، انعطاف‌پذیری و امنیت، یک راه‌حل امیدوارکننده برای چالش‌های موجود در شبکه است. همچنان که فناوری با رابط‌های فیبر نوری ارزان قیمت پیشرفت می‌کند، فرصت‌ها برای پیمانکاران و نصب کننده‌های فناوری اطلاعات نیز گسترش می‌یابند.

 

منبع:

http://www.ecmweb.com/design/multiple-choices

 

راهنمای انتخاب کابل فیبر نوری مناسب

 

کابل فیبر نوری یک رشته شیشه‌ای بسیار نازک است که پالس نور از طریق آن منتقل می‌شود. امروزه کابل فیبر نوری به دلیل ایمنی در برابر تابش الکترومغناطیسی «EMl» و تداخل فرکانس رادیویی «RFI»، یک رسانه کابلی مطلوب است. این کابل می‌تواند سیگنال‌های نوری را در مسافت‌های طولانی محلی یا شهری در حوزه وسیعی انتقال دهد. این مقاله اطلاعاتی در مورد کابل فیبر نوری به شما ارائه داده و هدف آن ارائه راهنمایی جهت انتخاب کابل فیبر نوری مناسب است.

 

کابل فیبر نوری مناسب درون ساختمان «indoor» یا فضای آزاد «outdoor»

 

تفاوت عمده بین کابل‌های indoor و outdoor قابلیت محافظت در برابر آب و رطوبت است. ممکن است روزی رطوبت در هر کانالی نفوذ کند. کابل‌های outdoor به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سال‌ها در برابر رطوبت محافظت شوند. کابل‌های indoor با نام کابل‌های بافر تنگ «tight-buffered» نامیده می‌شوند که در آن‌ها فیبر شیشه‌ای دارای یک روکش اولیه و روکش بافر ثانویه است که برای راحتی کار کردن با فیبر، اندازه هر فیبر را تا 900 میکرومتر، در حدود 1 میلی‌متر یا 25/1 اینچ افزایش می‌دهند.

 

کابل فیبر نوری درون ساختمانی «indoor»

 

معمولاً کابل‌های indoor شامل کابل‌های simplex، zipcord، distribution و breakout هستند. کابل‌های فیبر نوری simplex شامل یک فیبر با روکش تنگ «tight-buffer» (پوشیده شده با یک بافر 900 میکرونی بر روی روکش بافر اولیه) با اعضای مقاوم kelver (الیاف آرمید) و دارای ژاکت برای استفاده درون ساختمان است. ژاکت آن معمولاً 3 میلی‌لیتر (8/1 اینچ) قطر دارد. کابل zipcord از اتصال دو کابل simplex با یک رشته نازک ساخته می‌شود. این نوع عمدتاً برای کابل رابط «patch cord» و کاربردهای اتصالات backplane استفاده می‌شود اما برای اتصالات desktop نیز می‌توان آن‌ها را به کار برد.

کابل‌های فیبر نوری توزیع «distribution» متشکل از چندین فیبر با روکش تنگ «tight-buffer» است که در یک ژاکت مشترک با اعضای مقاوم kelvar و گاهی اوقات میله فایبرگلاس برای تقویت استحکام کابل و جلوگیری از پیچ‌خوردگی تشکیل می‌شوند. این کانال‌ها دارای اندازه‌های کوچکی هستند و برای استفاده در کانال‌های کوتاه و خشک و نواحی باز و جایی که هوا جریان دارد، مناسب هستند. فیبرها دارای دو روکش می‌باشند و می‌توانند به طور مستقیم ترمینال شوند اما چون فیبرهای آن‌ها به طور جداگانه تقویت نمی‌شوند، کابل‌ها باید در یک جعبه توزیع شکسته شده یا درون یک پنل ارتباطی یا جعبه اتصال «junction box» ترمینال شوند. کابل distribution، محبوب‌ترین کابل برای استفاده در محیط‌های داخلی است.

کابل فیبر نوری درون ساختمانی «indoor»

کابل‌های فیبر نوری breakout از چندین کابل simplex که درون یک ژاکت قرار گرفته‌اند، ساخته می‌شوند. این کابل‌ها برای راحتی کشیدن به ویژه در محیط‌های ناهموار تولید می‌شوند. این کابل دارای طراحی محکم و قوی است اما نسبت به کابل‌های distribution بزرگ‌تر و گران‌تر است. این کابل‌ها برای کاربرد در محیط‌های پر شده از هوا و کانال‌های عمودی مناسب بوده و برای کاربردهای صنعتی در محیط‌های ناهموار یا مکان‌هایی که تنها یک یا دو قطعه تجهیزات باید متصل شوند، انتخاب ایده آلی هستند.

کابل فیبر نوری داخلی

کابل فیبر نوری outdoor برون ساختمان

 

کابل‌های فیبر نور در کاربردهای فضای آزاد «outdoor» به محافظت بیش‌تری در برابر نفوذ آب، جانوران موذی و سایر شرایط موجود در زیرزمین دارند. کابل‌های outdoor باید برای مسافت‌های طولانی قوی‌تر باشند. به طور کلی، کابل‌های فیبر نوری نصب شده در فضای آزاد شامل کابل فیبر نوری با روکش سست «loose tube» کابل فیبر نوری ریبون «ribbon» کابل زره‌پوش و کابل هوایی است.

کابل‌های فیبر نوری loose tube از چندین فیبر درون یک روکش پلاستیکی تشکیل شده‌اند که آن‌ها نیز به نوبه خود در اطراف یک عضو مقاوم مرکزی قرار گرفته و با یک ژاکت احاطه می‌شوند؛ و در نهایت یک کابل کوچک با تعداد زیادی رشته فیبر ساخته می‌شود. این کابل‌ها برای کاربردهای بیرون از ساختمان مناسب هستند زیرا آن‌ها را می‌توان با روکش loose tube پر شده از ژل یا پودر جذب آب پر کرد تا از آسیب آب به فیبرها جلوگیری شود از آن‌جایی که فیبرها تنها دارای یک روکش نازک هستند، باید برای جلوگیری از آسیب، آن‌ها را به دقت محافظت کرد. این کابل‌ها را می‌توان در کانال‌ها و محیط‌ها ناهموار به کاربرد یا به طور مستقیم در زیر زمین دفن کرد.

کابل‌های فیبر نوری Ribbon دارای بیش‌ترین تراکم بسته‌بندی هستند زیرا تمام فیبرها در ردیف‌هایی (معمولاً 12 فیبر در هر ردیف) در بالای یکدیگر قرار می‌گیرند. به این ترتیب، 144 فیبر تنها دارای یک سطح مقطع در حدود 4/1 اینچ یا 6 میلی‌متر است. برخی از طرح‌های کابل از یک هسته شکاف دار از 6 عدد نوار فیبر 144 تایی برای تجمیع 468 فیبر در یک کابل استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که این کابل‌ها برای استفاده در فضای آزاد هستند، برای محافظت در برابر آب با ژل پر می‌شوند.